Basında Kemosaturasyon

Kemosaturasyon Tedavisi Kanser Hastasına Umut Oldu
Manisa’da yaşayan 59 yaşındaki iki çocuk annesi Aysun Özüdoğru, uzun yıllar Malign Melanom isimli ölümcül bir cilt kanserine karşı mücadele verdi ve iyileştiğini düşündüğü sırada kanserin karaciğerine sıçradığını öğrendi. Tedavisi için kemosaturasyon yapılması gereken Özüdoğru, son çareyi Medical Park İzmir Hastanesi’nde buldu.

http://www.medicalparkizmir.com/duyurular/kemosaturasyon-tedavisi-kanser-hastasina-umut-oldu

Kanserli tümörü özel tedavi ile küçülttüler
MANISA’NIN Akhisar İlçesi’nde yaşayan 59 yaşındaki Aysun Özüdoğru, 14 yıl önce gözlerinin kararması şikayetiyle ilçe devlet hastanesine başvurdu. Doktorların Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk ettiği Özdoğru’ya, yapılan tetkikler sonucu cilt kanseri teşhisi konuldu. İlaçla tedavi edilen Özüdoğru, hastalığı 2016’da tekrarlayınca kanserli tümörün sıçradığı gözünden ameliyat oldu. Bir yıl sonra kontrol için hastaneye gittiğinde tümörün karaciğerine yayıldığını öğrenen Özüdoğru, Medical Park İzmir Hastanesi’nde tedavi görmeye başladı. Hastanenin Onkoloji Kliniğinden Doç. Dr. Çağatay Arslan, kemoterapiyi direk karaciğere uygulaması sayesinde kanserli tümör yüzde 70 oranında küçüldü.

https://www.sabah.com.tr/egeli/2018/06/28/kanserli-tumoru-ozel-tedavi-ile-kuculttuler

Karaciğerindeki kanser tümörünü özel tedavi ile küçülttüler
İzmir’de bir hasta, karaciğerindeki tümör nedeniyle gördüğü kemoterapi tedavisine cevap vermeyince, tümöre özel bir yöntem uygulanarak yüzde 70 oranında küçülmesi sağlandı

http://www.medicalparkizmir.com/duyurular/kemosaturasyon-tedavisi-kanser-hastasina-umut-oldu

Karaciğerindeki kanser tümörünü özel tedavi ile küçülttüler
İzmir’de bir hasta, karaciğerindeki tümör nedeniyle gördüğü kemoterapi tedavisine cevap vermeyince, tümöre özel bir yöntem uygulanarak yüzde 70 oranında küçülmesi sağlandı – Uzm. Dr. Utku Mahir Yıldırım: – “Karaciğeri besleyen damarın içine bir mikro kat..

http://www.memleket.com.tr/karacigerindeki-kanser-tumorunu-ozel-tedavi-ile-kuculttuler-1427057h.htm

KARACİĞER İZOLE EDİLEBİLİR
Karaciğer kanseri tedavisinde, yüksek dozda kemoterapi ilacı verebilmek için organ kan dolaşımından izole edilebiliyor. Kemosatürasyon denilen bu yöntemde, karaciğerin atardamarlarından çok yoğun kemoterapi ilacı verilmesi amaçlanıyor. Bu yolla, karaciğer atar damarından verilen ilacın kana karışmasını engellemek için karaciğerin toplardamarları balonlarla geçici olarak kapatılıyor. Uçları vücudun dışına alınan toplardamarlardaki kan, filtrelerle süzüldükten sonra tekrar vücuda veriliyor. Böylece, karaciğere normal dozun 50-100 katı ilaç verilirken, kan vücuda dağılmadığı için toksik etki görülmüyor.

http://www.milliyet.com.tr/tibbin-kansere-karsi-son-silahlari-gundem-2010666/

KARACİĞER İZOLE EDİLEBİLİR
Karaciğer kanserinde yüksek dozda kemoterapi ilacı verebilmek için organın kan dolaşımdan izole edilmesinin mümkün olduğuna değinen Yılmaz, “Kemosatürasyon denilen bu yöntemde karaciğerin atardamarlarından çok yoğun kemoterapi ilacı verilmesi amaçlanır. Karaciğer atar damarından verilen ilacın kana karışmasını engellemek için karaciğerin toplardamarları balonlarla geçici olarak kapatılır. Uçları vücudun dışına alınan toplardamarlardaki kan filtrelerle süzüldükten sonra tekrar vücuda verilir. Böylece, karaciğere normal dozun 50-100 katı ilaç verilirken, kan vücuda dağılmadığı için toksik etki görülmemektedir” diye konuştu.

http://www.sabah.com.tr/akdeniz/2015/03/27/kanserde-girisimsel-radyoloji-tedavileri

“Karaciğer kanseri veya metastazlarında uygulanan kemosatürasyon yönteminde, kasıktan girilerek karaciğerin atardamarına bir kateter yerleştirilerek normal bir insanın alabileceği kemoterapinin çok üzerinde bir doz karaciğere verilmektedir. Ancak ilacın damar yolu ile kana karışarak hastaya zarar vermemesi için karaciğerin toplardamarı izole edilmekte ve buraya gelen kan bir filtreden süzülüp ilaç alındıktan sonra tekrar vücuda verilmektedir. Böylece kemoterapi ilacının kana karışmadan karaciğere çok yüksek dozda verilebilmesi mümkün olmaktadır. Tamamen anjio yöntemiyle uygulanan bu tedavi diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen karaciğer kanserlerinde özellikle malign melanom denen bir cilt kanserinin karaciğer metastazlarında umut ışığı olmuştur.”

http://www.olay53.com/haber/girisimsel-radyolojide-malzeme-sikintisi-205540.htm