Benim İçin Uygun Mu?

Bu sorunun en iyi cevabını doktorunuzla yeni sunulan kemosaturasyon tedavisi ile ilgili konuşarak alabilirsiniz. Uygulanacak tedavi;

  • Kanserinizin sınıfına ve evresine
  • Yaşınıza
  • Genel sağlığınıza
  • Sahip olduğunuz kanserin lezyonunun büyüklüğüne ve genellikle nerede yoğunlaştığına
  • Karaciğerinizin sağlığına
  • Önemli atardamar ve toplardamarların karaciğerdeki kanserinize olan konumuna
  • Geçmişte yaşadığınız bütün ameliyatlara bağlıdır.

Ameliyat öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşayacağınız deneyimler

Ameliyat öncesinde

Doktorla görüşme: Öncelikle doktorunuza kemosaturasyon tedavisinin ne olduğu, ne gibi riskleri olduğu, yan etkileri ve hangi durumlarda yapıldığı hakkında kapsamlı bir konuşma yapmalısınız. Bu kapsamlı konuşma ile kafanızdaki bütün soru işaretleri giderilecek ve doktorunuzun bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığını belirtecektir. Aynı zamanda doktorunuz sizi diğer tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirecektir.

Tarama ve testler: Uygun tedavi yöntemini seçmek adına doktorunuz sizin için test ve taramalar belirleyecektir. Karaciğerinize, diğer organlarınıza ait tarama ve kan testleri yapılacak; hangi prosedürün karaciğer ve genel sağlığınıza uygun olup olmadığı kontrol edilecektir.

Uygulanacak tedaviden bir gün önce

Uygulanacak tedaviden bir gün öncesinde, hastaneye yatışınız yapılacak. Tedavi için gerekli olan hazırlıklar doktor kararıyla hemşireler tarafından size uygulanacaktır. Tedavinin uygulanacağı günün öncesinde yemek yemek mümkün olmayacaktır.

Tedavi günü

Tedavi günü size genel anestesi(uyumanıza yardımcı olacak ilaç) uygulanacak ve işlem sırasında uykuya dalacaksınız. Siz uykuya daldığınızda doktorunuz iki tane bacaklarınıza, bir tane boynunuza toplamda üç adet kateter(küçük plastik tüpler) yerleştirecek. Kateterlerden biri karaciğerinizdeki kan akışını diğer organlardan ayırmak üzere iki adet balon bulunduracak, diğeri ise işlem sırasında ilacın size verilmesi için kullanılacaktır.

Prosedürünüz 3 adımdan oluşacaktır.

1.İzolasyon

Doktorunuz iki balon bulunduran kateteri karaciğerinize yerleştirecektir. Bu yerleştirme işlemi ile karaciğeriniz işlem bitene kadar vücudunuzdaki dolaşım mekanizmasından ayrılacaktır.

2.Satürasyon

Doktorunuz size güçlü kemoterapötik etkiye sahip olan ajanı doğrudan karaciğerinize verecek ve karaciğeriniz satürasyona uğrayacaktır. Kateterde bulunan balonlar sayesinde uygulanan kematerapötik ajan sadece karaciğerinizle sınırlı kalacak ve vücudun diğer bölümlerinde herhangi bir yüksek toksisiteye sebep olmayacaktır.

3.Filtrasyon

Kemoterapötik ajan karaciğerinize verildikten sonra geri toplanmak için kan Chemosat®’a özgü filtrelerden geçirilerek ajandan arındırılacak. Filtreleme işlemi ile tedavi sonrası görülebilecek toksisite yüksek oranda azaltılacaktır. Bu nedenle filtreleme işlemi önemlidir.

Tedaviden sonra

Filtreleme işlemi gerçekleştirildikten sonra içinde balon bulunduran kateter vücudunuzdan çıkarılarak karaciğeriniz dolaşım sisteminize tekrar bağlanacaktır. Boynunuzdaki kateter daha fazla ilaca ihtiyaç duyulması ihtimaline karşılık olarak doktor kararı ile daha sonra da çıkartılabilir.

Tedavi işlemi bittikten sonra hastane odanıza taşınacak ve doktorunuzun yoğun bir gözetimi altında bulunacaksınız. Tedavinizden hemen sonra kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Hastanede bir süre tutularak yeterli iyileşmeniz gerçekleştiğinde hastaneden ayrılabileceksiniz.

Eve vardığınızda

Hastanedeki yatışınız sona erdiğinde, doktorunuz sizden yan etkileri kontrol etmek ve tedavinin daha verimli hale gelmesi adına;

  • Her 2 – 3 günde bir kan testi yaptırmanızı isteyecek.
  • Tedaviden 6 hafta sonra kanserinizin durumunu görmesi amacıyla taramalar yapılacak.

Gerekli durumda yan etkileri azaltmak adına ilaçlar verilecek.