SSS

Chemosat tedavisini nerden alabilirim? Hangi doktorlar bu işlemi uyguluyor?

CHEMOSAT® işleminin uygulandığı hastaneler ve uygulayan doktorlar hakkındaki bilgiyi ve iletişim adreslerini Tedavi merkezi/Doktorlar başlığı altından öğrenebilirsiniz.(Burada direk yönlendiren bir link olabilir. Daha fazla bilgi için hastaneden alabilirsiniz.

Kemosatürasyon tedavisi diğer tedavi yöntemlerinden neden farklı?

Kemosaturasyon tedavisi ile diğer tedavi yöntemleri arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile;
·Doktorunuz tedavi sırasında yüksek dozlarda kemoterapötik ajanı direk olarak karaciğerinize gönderir.
·Kullanılan balonlu kateter ile karaciğeriniz geçici olarak dolaşım sisteminden ayırıldığından dolayı bu ajanlar karaciğerinizin dışında vücudun başka bir bölümüne yayılmaz. Bu sayede yan etkiler de azaltılmış olur.
·Minimal invasiv bir tedavi yöntemi olduğundan, işlem sonrası semptomlar az görünecek ve iyileşmeniz daha hızlı olacaktır. Estetik kaygı da yaşamayacaksınız.
·Yüksek konsantrasyonda uygulanan kematerapötik ajan sayesinde karaciğerinizde doktorunuzun MR ya da BT gibi görüntüleme cihazları ile saptanamayan hücre boyutundaki (mikro metastazlar)” dahil tüm kanserlerin yok edilmesi mümkün olabilmektedir.
Daha fazla bilgiyi doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

Chemosat işlemi için uygun muyum?

Chemosat işlemi için belirli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Bu şartlar;
·Kanserinizin sınıfına ve evresine
·Yaşınıza
·Genel sağlığınıza
·Sahip olduğunuz kanser lezyonunun büyüklüğüne ve genellikle nerede yoğunlaştığına
·Karaciğerinizin sağlığına
·Önemli atardamar ve toplardamarların karaciğerdeki kanserinize olan konumuna
· Geçmişte yaşadığınız bütün ameliyatlara bağlıdır.

Chemosat işlemi ne kadar sürüyor?

Genellikle işlem 2 saat ile 4 saat arasında değişiyor. İşlem bitiminde genellikle 2 gün hastanede kalarak doktorlar ve hemşirelerin yoğun gözetimi altında tutuluyorsunuz. Kan değerleriniz dengelendiğinde ve anestezi ve işleme bağlı etkiler azaldığında hastaneden ayrılmanızda bir sakınca bulunmuyor. Hastaneden ayrılmanızdaki karar tamamiyle doktor kararıyla gerçekleştiğinden ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Chemosat işlemi birden fazla kez uygulanabilir mi?

Evet uygulanabilir. Belirlenen koşullara uyuyorsanız bu tedavi yöntemi 5 defa tekrarlanabilir. İşlemin karaciğerde toksik etkisi olmaması nedeniyle 6-8 hafta arayla tedavi art arda uygulanabilir. Ardışık düzenli tedavi işlemin etkinliğini arttırır. Daha fazla bilgiyi almak için doktorunuza danışmanız son derece önemli.

Chemosat ağrılı bir işlem mi?

Hayır, işlem sırasında doktorunuz gözetiminde genel anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle işlem sırasında uykuda olacaksınız. İşlem bitiminde ise gerekli ilaçların vücudunuza verilmek üzere boynunuzda bir kateter bulunabilir. Yan etkilerin gözlemlenmesi durumunda doktorunuz kararıyla size uygun ilaçlar verilecektir. Bu ilaçlar da sizin daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kendimi hasta hissedecek miyim?

İşlem sonrasında her hasta farklı yan etkileri gösterebilir. Bu nedenle bu konuyu doktorunuzla konuşarak daha aydınlatıcı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Chemosat işleminde kullanılan kemoterapötik ajanlardan ötürü saçlarım dökülecek mi?

Chemosat işlemiyle kanser tedavisi olmuş çoğu hastamızın saçlarında herhangi bir dökülme gözlemlenmemiştir. daha ayrıntılı bilgiyi lütfen doktorunuza danışarak alınız.