Prof.Dr.Çağatay Arslan

AD-SOYAD PROF.DR.ÇAĞATAY ARSLAN
BÖLÜMÜ DAHİLİYE UZMANI
HASTANE MADECALPARK İZMİR HASTANESİ MEDİKAL ONKOLOJİ
ADRES YENİ GİRNE BULVARI 1825.SOK.NO:12 KARŞIYAKA İZMİR
TELEFON 02323995050/(2877)
EMAİL arslancagatay@yahoo.com

 

Medikal Onkoloji nedir?

Medikal Onkoloji, kanser hastalığının tedavisini üstlenen medikal bölümlerden birisidir.  Kanser tanısı sonrası hastanın tıbbi tedavisini (kemoterapi, hormonal tedavi, aşı tedavisi, monoklonal antikor tedavisi, immunoterapi, moleküler hedefleyici tedaviler gibi) planlayan ve yürüten uzmanlık alanıdır. Tedavinin yan etkileri yanı sıra kansere bağlı yakınmaların giderilmesini sağlar. Ayrıca metastaz yapmış kanser hastalarının ölümüne kadar geçen sürede aktif takip ve tedaviyi yürüten sağlık branşıdır.

Hastanın tedavi sürecinde; kanserin ilgili olduğu cerrahi bölüm, radyoloji, radyasyon onkolojisi ve patoloji ile işbirliği içinde olur. İlgili birimlerle bağlantısı dâhilinde hastanın ihtiyacına yönelik kemoterapi, destek tedavi, ağrı tedavisi ve psikolojik destek fırsatları da bulunmaktadır.

Medikal Onkolojide, kanser tanısı alan hastaların tedavi ve izlem planları; ilgili cerrahi birim, radyoloji, patoloji, nükleer tıp, dahili birimler ve radyasyon onkolojisi bölümlerinin iş birliğiyle multidisipliner bir yaklaşım çerçevesinde belirlenmektedir.